30 Nisan 2012 Pazartesi

İstanbul Tiyatro Festivali

18. İstanbul Tiyatro Festivali başlıyor. 10 Mayıs - 5 Haziran tarihleri arasında sürecek. Bu yıl Türkiye'den 40, yurtdışından ise 5 tane tiyatro ve dans grubu 100 'den fazla gösteri yapacakmış.
Program hakkındaki detaylı bilgiyi İKSV web sitesinden bulabilirsiniz. Biletler Biletix veya İKSV ana gişeden alınabiliyor (Pazar günü hariç).
Antonıus ve Kleopatra adlı oyun da festival programının kapsamında. Kaçırmayın derim.

Bu yılın ilginç olaylarından biri Kutluğ Ataman'ın " Sılsel, Türkiye'ye yazılmış mektuplar " adlı projesi.
Sılsel, 12 - 30 Mayıs tarihleri arasında Galata Özel Rum İlköğretim Okul'unda gerçekleştirilecek olup, herkes davetli. Aşağıdaki metin, İKSV'nin web sitesinden aldım;

"Sılsel"

Aramice kanat çırpması anlamına geldiği düşünülen, Mardin’in eski Süryani evlerinin tavanlarına yapılmış gökyüzü tasviri Sılsel, kenarları zigzaglardan oluşan turkuaz renkte boyanan dikdörtgen bir motif. Rivayete göre çeşitli baskılardan dolayı sokağa çıkmaya korkan Süryaniler, evlerinin tavanına bu motifi yapar, böylece gerçek gökyüzü özlemlerini bir nebze olsun giderirlermiş. Mardin’in Süryani mahallesinde yaşayan Nasıra Hanım’ın Ataman’a anlattığı bu hikâye, Anadolu’nun şiddet dolu tarihinde hep bir özlem olarak kalan, herkesin korkusuzca altında yaşamaya hakkı olduğu ortak gökyüzü özlemini dile getiriyor… Sılsel performansı, bu özlediğimiz ortak gökyüzünü elbirliği ile biz çağdaşların örmesi, en azından bu özlemimizi ortak bir performansa dökme girişimi...
Özgürlüklerden yana olan 7'den 70'e herkesi bu ortak performansa katkıda bulunmaya davet ediyoruz: Kendiniz ve sevdikleriniz için nasıl bir ülke, nasıl bir hayat hayal ediyorsunuz? Geleceğe mektubunuzu festivalde yazın! Sergi mekânına eni yaklaşık 45 santimetre olan bir kumaş parçası getirin. Bu kumaşın üzerine istediğiniz bir dilde Türkiye'ye yönelik dileğinizi yazın, işleyin ya da resmedin.

SILSEL’lerinizi bize önceden iletmek isterseniz:

İstanbul Tiyatro Festivali
İstanbul Kültür Sanat Vakfı
Nejat Eczacıbaşı Binası
Sadi Konuralp Caddesi No: 5
Şişhane 34433 İstanbul
T: (212) 334 07 76

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder